Než vyrazíte
Lokalita: Benátky n/J / Mladoboleslavsko
Délka výletu: cca 7 km
Výchozí bod: Parkoviště u Golf Benátky
Náročnost: lehká
Zvládnou to psí kamarádi: Ne – vyplašili by zvěř
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: na míru výletu
Na Traviny za zubry
Víte, že ve středních Čechách žijí zubři? A taky divocí koně a pratuři. Najdete je v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou, poblíž golfového hřiště. Je tu totiž pastvinná rezervace Traviny. Že jste nikdy neslyšeli o tom, co to je pastvinná rezervace? Tak já pro vás mám tip na opravdovou výpravu za lovy beze zbraní. Takže foťák a dalekohled s sebou!
Na tenhle výlet se vyplatí vyrazit po ránu, to je největší šance na to, že zahlédnete něco pořádného. Já potkala rodinku, která se vracela a řekli mi, že viděli stádo o 25 kusech… A když budete náhodou jako doprovod na golfovém turnaji, tak se sem taky vydejte, je to určitě zábavnější, než čekat v klubovně až táta (nebo máma) dohraje.
Začínáme na parkovišti u golfového klubu Benátky nad Jizerou. Kolem drivingu (to je místo, kde se hráči rozcvičují před tím, než vyrazí na golfové hřiště) projdeme rovně po cestě a půjdete tak dlouho, než narazíte na modrou značku. A teď už se jen nechte touhle značkou vést.
Jak to bylo se zubry
Zubři, divocí koně a taky pratuři (ty najdete v jiné části rezervace, kousek od Milovic) u nás opravdu kdysi žili. Ale je to fakt dávno, v době lovců mamutů. Ti si je postupem času ochočili a velcí kopytníci během staletí zdomácněli a stali se z nich krávy, koně, prostě domácí zvířata. Ta až do začátku 20. století stále žila venku na pastvinách, ale potom vznikly farmy, a ještě později velká družstva s kravíny a domácí zvířata z krajiny vymizeli docela. V současné době se stáda krav začínají vracet na horské pastviny. A přírodovědci se snaží vrátit zpět do přírody i zubry, divoké koně a pratury.
Kolem Benátek nad Jizerou se díky vojenskému prostoru zachoval obrovský kus krajiny, který vypadá jako step. A ta je právě pro velké kopytníky nejlepší, takže volba na rezervaci padla právě na tohle místo. Od roku 2015 tu žijí divocí koně a o trochu později přibyli i zubři, které sem přivezli z několika polských rezervací. Kromě zvířat tu jsou i léčivky, vzácné rostliny i brouci. Ovšem na ty normální návštěvník nevidí, protože celá rezervace je obehnána vysokým plotem. Věřte mi, s rozběsněnou zubří mámou by se nikdo tváří v tvář rozhodně potkat nechtěl. Celou rezervaci má pod křídly obecně prospěšná společnost Česká krajina ve spolupráci s odborníky z českých univerzit a Akademií věd.
A co udělat pro to, abyste zubry viděli?
Ale zpátky k výpravě. Jak jste už asi pochopili, rezervace je opravdu rozlehlá. My se budeme pohybovat úplně u jejích hranic a celou ji obejdeme. Jestli uvidíte zubry nebo koně záleží na spoustě faktorů. V neposlední řadě i na tom, jestli hodně křičíte nebo ne. Pak na počasí, na tom, kolik výletníků už tudy prošlo a taky na tom, jestli jsou ve stádu mladí nebo ne. Každopádně jistotu, že někoho zahlédnete, máte určitě u napajedla. Mně se povedlo vidět koníky právě tam. Pak velké zubry v lese na severní straně a potom pár mladých, kteří ale rozvážným krokem zmizeli mezi keře, sotva mě zahlédli. Když se podíváte, jak jsem to šla já (v okénku pod výletem) poznáte, kde to přesně bylo.
Jižní část trasy, která vede kolem hřiště je opravdu těsně kolem plotu. Když máte štěstí a zubři či koně jsou tady, máte je úplně na dosah ruky. Cesta po severní straně má zase svoje kouzlo, protože je na hranici mezi lesem a stepí a je tady fakt úžasně. Hlavně ticho. Turistická značka tudy totiž nevede, takže je tu mnohem větší klid. Pro výlet tentokrát navigaci fakt nepotřebujete, stačí se držet plotu .
Na výpravu si určitě vezměte dalekohled, mě se vyplatil. A foťák, jestli chcete mít opravdu kvalitní fotky. Ani nejlepší mobil totiž zubry, kteří jsou spíš dál, nezabere tak, abyste si je pak mohli na fotkách prohlížet.
Rezervace je opravdu unikátní. Proto je potřeba zmínit, že si zaslouží podporu. Já poslala za každého zubra, kterého jsem viděla, jednu dárcovskou DMS ( DMS KRAJINA 30 na číslo 87 777). A kolik zubrů uvidíte vy?
Trasa a zastávky
Další tipy na výlety a bojovky
Mnich u hranic
Víte, že u nás máme taky Kanadu? A víte, že mnich nebydlí jenom v klášteře, ale najdete ho i v jižních Čechách? A jestlipak víte, že „grázl“ byl opravdový člověk? Pojďte se se mnou vydat do krajiny plné rybníků, stezek podél hranic a zaniklých vesnic. Novobystřicko se na vás těší!
Zelená hora – kopec, ne zámek!
Víte co mají společného památka zapsaná na seznamu UNESCO, Martin Koukal, Lochneska a továrna na zpracování kovů? Město na pomezí Čech a Moravy. Konkrétně Žďár nad Sázavou. Je na Vysočině a místní krajina je opravdu úžasná. Takže kromě toho, že si tu můžete prohlédnout jeden z architektonických skvostů, který má na svědomí Jan Blažej Santini-Aichel, tak je tu i skvělá možnost výletů. A jeden jsem pro vás připravila i já.
Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!
Jestlipak víte, v jakém městě kousek od Prahy byly v jeden čas 4 koupaliště? A které město má 175 ha lesů, takže se tu můžete vydat i na docela dlouhý výlet? A jaké je největší město na světě, které začíná písmenem Ř? Vezmu vás do prvorepublikové destinace č.1 pro pronájem letního bytu a zároveň do města, které bylo v posledních čtyřech letech vyhlášeno městem, kde se nejlépe žije. Říčany čekají!
Nové výlety rovnou
do e-mailu
Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.
Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.