Než vyrazíte

Lokalita: Lesná/Chomutovsko
Délka výletu: cca 8 km
Výchozí bod: Vzdělávací centrum Lesná
Náročnost: Těžší
Zvládnou to psí kamarádi: Ano
Typ výletu: okruh
Venkovní hra: Lesná

Lesenské pláně

Přibližně uprostřed centrální části Krušných hor je krásné místo . Jmenuje se Lesná. Schválně nepíšu vesnice, protože je tu lyžařské středisko, hotel a geopark. Leží na hraničním horském hřebenu  (také je to v sousedství vesnic Nová Ves v Horách a Rudolice v Horách) a je tu nádherně. V tomhle tipu na výlet vás vezmu nejen ke skvěle udělanému centru pro volný čas, ale i k rašeliništím, potokům, a dokonce i k vodopádům!

Lesná je v horách nad městem Jirkov, kousíček od hranic s Německem. Však tudy vede i česko-německá naučná stezka, té se ale věnovat nebudeme. Zaparkujeme u infocentra Lesenská pláň. Parkoviště je úplně nové a je zdarma. Pro bytné vozy na celodenní parkování je ale zpoplatněno. Takže jestli jedete bydlíkem, tak s tím počítejte. Ale i pro vás mám jeden tip. Když sjedete po silnici ještě níž, až na parkoviště k hotelu Lesná, tak tam mají nově prostor právě pro bydlíky. Dostanete přípojku na elektřinu a je k dispozici i místní WC.

Ale zpátky k našemu výletu. Hned na začátku vás i děti určitě bude lákat geopark. Je totiž hned u parkoviště. Já doporučuji nechat si ho na úplný závěr, je součástí mojí venkovní hry. A taky to bude taková příjemná tečka za tím naším výletem. Vydejte se pěkně zpátky po silničce, po které jste přijeli. Vede tudy modrá značka a je to zároveň cyklostezka. Ostatně zdejší kraj je cyklostezkami úplně protkaný. Velká většina výletu taky vede po nich, ale k vodopádům se na kole nedostanete.

Cesta vede po náhorní planině , je klidná mírně z kopce. Je tu vidět spousta různých druhů stromů, co mě překvapilo, tak je v téhle oblasti opravdu hodně bříz. Les střídá horská louka a za chvilku jsme na prvním rozcestníku. Tady přeřadíme na zelenou a jdeme směrem na Svahovou.  Za chvilku, když se blížíte k zatáčce, po pravé ruce uvidíte cestu a na ní popelnici. A kousek dál po téhle cestě další popelnici. Ty samozřejmě nejsou objektem našeho zájmu, ale kousek za nimi už na vás zajímavost vykoukne. Je to zřícená budova, uprostřed louky. Jsou to zbytky budovy cínového dolu. Klidně ji můžete jít prozkoumat. Jen dávejte dobrý pozor, protože je tu půda hodně podmáčená. To víte, před námi na vás  čeká rašeliniště. Já jsem zříceninu prozkoumala ze všech stran, a kromě rozvalin jsem nic jiného nenašla. Tak vám nevím, kde ten důl je… Pro překonání cesty relativně sucho nohou doporučuji vydat se na prohlídku až za zatáčkou silnice, poté, co minete Telčský potok. Tady je půda zpevněná, asi to bývala cesta k dolu.

Když mineme samotu s působivým jménem V Díře, čeká nás asi kilometrová cesta po silničce. Vůbec se toho nebojte, já tu za celou dobu potkala dvě auta. A z obou stran je právě mokřad. Na pravé straně silničky je dokonce upozornění na chráněné území – ptačí oblast Novodomské rašeliniště. Tahle oblast je součástí soustavy Natura 2000 a BirdLife Internatiional (celosvětové sdružení na ochranu ptáků). Chrání tu hlavně tetřívka obecného a žlunu šedou, ale dost často tu bývá i čáp černý. A samozřejmě velká spousta jiných ptáků. A ptákům je věnovaný i úkol v outdorovce, který je hned po odbočení ze silnice.

A už je tu odbočka – je přímo do lesa, ale cesta je super, štěrková. Jmenuje se Sluneční cesta a vede skoro až ke slíbeným vodopádům. Ty najdete, když se vydáte po červené značce, která se ke Sluneční cestě připojí. Chvíli se jde z kopce lesem a už je tu potok. A tady přestaňte dbát značení a vydejte se pěkně po proudu potoka Lužec (také se mu říká Nivský). Držte se na levé straně, ta vás dovede nejen těsně nad vodopád, ale i pod něj, takže si ho dosyta užijte. Tahle nádhera se jmenuje Helenčiny vodopády, nejvyšší stupeň má tři metry, ale pod ním jsou ještě da o hodně menší. A proč jsou to vodopády Helenčiny? Tak to se mi vypátrat nepodařilo. Dříve se jim říkalo vodopády na Nivském potoce, teď se jmenují takto a v mapách jsou tak označovány. Ale ani v hotelu Lesná, ani v infocentru nikdo netuší, proč se tak jmenují.

Pak už se začneme vracet zpátky na Lesnou. Kousek zpět po červené a pak už vás povede cyklistická stezka 3093. Tady právě zase potkáte březové hájky, lesní školky, a hlavně uslyšíte zpívat ptáky. Když jsem tu byla já, tak se překřikovali jeden přes druhého, a vůbec jim nevadilo, že je tam nějaký člověk. Cyklostezka vás dovede až do areálu u Horského Hotelu Lesná.

A tady rozhodně doporučuji setrvat déle. Je tu strašně moc zajímavých věcí. Například Krušnohorský lidový dům – to je replika domu, který tady stával v roce 1873, jen o kousek severněji. Postavili ho v roce 2010, na základě plánů, které se dochovaly. A je to vlastně takový skanzen. V současné době už tu není jen tento dům, ale co by kamenem dohodil najdete i hrázděný dům. Oba jsou součástí Krušnohorského muzea a uvidíte tu jak domy ve své době vypadaly, a také jak se v Krušných horách lidem žilo. Vstupné je dobrovolné. Vedle Krušnohorského lidové domu, zase model štoly, abyste si mohli udělat představu o tom, jak to v dole bylo stísněné. Pak tu najdete například dřevěné sochy znamení zvěrokruhu, taky jsou tu dřevěné úly.  Na tomhle místě se koná i hodně sezonních akcí. V hotelu totiž sídlí Horský klub Lesná, což je spolek, který se stará o  rozvoj místních volnočasových aktivit a podporuje myšlenku obnoveného Krušnohoří. A myslím, že se jim to daří. A poslední místo, které chci doporučit, je hotelová restaurace. Berou karty a moc dobře vař. Já tu měla pečený hovězí guláš v kváskovém chlebu a musím říct, že to byla dobrota. Akorát jsem pak měla problém odvalit se vzhůru do mírného kopce zpátky ke geoparku.

A jsme na konci. Teď je správný čas užít si geopark. Najdete tu třeba frotáže ptáků a zvířat (jestli nevíte co to je, tak se zeptejte dětí, mají to za úkol v končené šifře hry), je tu dvacet zastaveni kde se dozvíte vše o rostlinách a nerostech Krušných hor. A také je tu arboretum (sbírka živých dřevin), kde je 65 stromů. A pak je tu bludiště, které je věnováno zaniklým vesnicím Krušných hor.

Tenhle výlet je ideální na prázdniny. A svoje si tu najde opravdu každý – děti se vyblbnou, dospělí si užijí dobré jídlo a všichni dohromady se tu dozvíte i něco zajímavého. Určitě stojí za to sem vyrazit!

Trasa a zastávky

Jak jsme to šli my

Co obsahuje hra

Popis hry

Pohybové hry Pašerácké doupě a Dvojboj u Dubu

Něco k zamyšlení: Jak to s nimi je? a Ptačí pexeso

Lesenská  šifra

Tip, jak se dobře najíst

Ve spolupráci s

Foodblog o gastro štěstí z domácí kuchyně Jany a Štěpána.

Další tipy na výlety a venkovní hry

Mnich u hranic

Mnich u hranic

Víte, že u nás máme taky Kanadu? A víte, že mnich nebydlí jenom v klášteře, ale najdete ho i v jižních Čechách? A jestlipak víte, že „grázl“ byl opravdový člověk? Pojďte se se mnou vydat do krajiny plné rybníků, stezek podél hranic a zaniklých vesnic. Novobystřicko se na vás těší!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Zelená hora – kopec, ne zámek!

Víte co mají společného památka zapsaná na seznamu UNESCO, Martin Koukal, Lochneska a továrna na zpracování kovů? Město na pomezí Čech a Moravy. Konkrétně Žďár nad Sázavou. Je na Vysočině a místní krajina je opravdu úžasná. Takže kromě toho, že si tu můžete prohlédnout jeden z architektonických skvostů, který má na svědomí Jan Blažej Santini-Aichel, tak je tu i skvělá možnost výletů. A jeden jsem pro vás připravila i já.

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Kde se u nás nejlíp žije? V Říčanech!

Jestlipak víte, v jakém městě kousek od Prahy byly v jeden čas 4 koupaliště? A které město má 175 ha lesů, takže se tu můžete vydat i na docela dlouhý výlet? A jaké je největší město na světě, které začíná písmenem Ř? Vezmu vás do prvorepublikové destinace č.1 pro pronájem letního bytu a zároveň do města, které bylo v posledních čtyřech letech vyhlášeno městem, kde se nejlépe žije. Říčany čekají!

Nové výlety rovnou
do e-mailu

Dám vám vědět vždy, když nasbírám zase pár nových tipů.

7 + 11 =

Tato stránka využívá pouze funkční cookies. Jiné typy cookies (marketingové, analytické, preferenční) nevyužíváme.